Witam! Nazywam się Łukasz Halczak – fotograf

Pracę zacząłem  jako informatyk potem moja pasja przerodziła się w zawód i jestem  fotografem.  Moje życie obraca się wokół fotografii. Kiedyś robiłem zdjęcia na kliszach, potem w JPG a teraz robię RAWY.   Dziele się swoją pasją z innymi prowadząc kursy i warsztaty fotograficzne. Jestem wielbicielem kawy i notorycznie jej nadużywam słuchając muzyki. Lubię być w ruchu, więc jestem zawsze zaangażowany w kilka projektów .

Tak to widzę:

Inni o mnie:„Mężczyzna z duszą chłopca. Silny i delikatny. Wrażliwy marzyciel. Fotograf z zawodu i z zamiłowania. Fotografia, dobra muzyka i jeszcze lepsza kawa, to coś co kocha najbardziej. Niespokojny duch, uwielbia być w ruchu, działać, poznawać, próbować. Profesjonalista. Do pracy podchodzi z największym zaangażowaniem, zawsze ma głowę pełną pomysłów. Otwartość i pogoda ducha pomagają mu zjednywać sobie ludzi. Praca z nim to czysta przyjemność. Wspaniały przyjaciel, człowiek- orkiestra. Zawsze uśmiechnięty, chętny do pomocy. Pasja, radość życia i odrobina szaleństwa – to właśnie Łukasz”

Ja o sobie: Ostatnie lata to czas wyzwań i nowych projektów, to inny wymiar pracy fotografa. Oprócz sesji i reportaży próbuję czegoś nowego:

Akademia Fotografii w Warszawie: kierownik studia i wykładowca. Tutaj dzielę się swoją pasją z innymi.

Warsztaty fotograficzne dla wojska:od 2012 roku jestem wykładowcą podczas warsztatów filmowo-fotograficznych organizowanych przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej. W zajęciach, które mają na celu doskonalenie umiejętności w zakresie samodzielnej realizacji form filmowych i fotograficznych użytecznych w praktyce służby wojskowej biorą udział żołnierze i cywilni pracownicy Armii. Warsztaty odbywają się w różnych, czasem trudnych warunkach, w dzień i w nocy, także podczas ćwiczeń i manewrów elitarnych jednostek wyposażonych w najnowszy sprzęt. Na całość zajęć składają się części praktyczne i teoretyczne. Każdy cykl podsumowany jest podczas powarsztatowej wystawy. Dla mnie to bardzo owocny czas wymiany doświadczeń oraz możliwości zmierzenia się z fotografią w warunkach polowych.

Chwile malowane obiektywem:to autorski projekt fotograficzny realizowany w Schronisku dla Nieletnich w Dominowie. Jego celem jest przekazanie wychowankom placówki podstawowej wiedzy o robieniu zdjęć i ich obróbce. Chodzi mi głównie o to, aby zaszczepić pasję u przebywających tam chłopaków. Wiem, że ukierunkowane zainteresowania mogą pomóc im zerwać z przestępczą przeszłością oraz destrukcyjnym środowiskiem. Dzięki warsztatom młodzi adepci fotografii stają się także bardziej otwarci, uczą się komunikacji, autoprezentacji i współpracy. To kompetencje, jakich często im brakuje. Obecnie realizuję drugą edycję zajęć. Pierwsza zakończyła się wernisażem prac w Schronisku. Fotografie zostały także pokazane w Lubelskim Towarzystwie Fotograficznym. Projekt realizuję w ramach wolontariatu w programie „Druga Szansa” realizowanym przez Centrum Wolontariatu w Lublinie.

W drodze. Wolontariat na rzecz uchodźców”:Choć uchodźcy to temat ostatnio mało popularny czy wręcz drażliwy ja zacząłem pomagać im w 2014 roku. W ośrodkach dla cudzoziemców spotkałem ludzi innych niż ci z przekazów medialnych: przyjaznych, uśmiechniętych, rodzinnych choć niepewnych jutra i zatroskanych. Chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Zapraszali na herbatę, ucztę czy do wspólnej gry w piłkę. Jeździłem tam, bo miałem poczucie dobrze i mile spędzonego czasu. Wiem jak uchodźcy czują się na obcej ziemi i jak ważny jest dla nich kontakt z tubylcami. Z kimś kto przyjaźnie pomoże odbyć wizytę u lekarza, zapisać dzieci do szkoły czy zorganizować im czas wolny od nauki. A takiego kontaktu niestety zawsze brakuje. W ośrodkach zrobiłem tysiące zdjęć. Fotografowałem dzieci i dorosłych. W ich oczach i uśmiechach znalazłem nadzieję i wiarę w lepszy świat.

Nowa Droga”: to projekt resocjalizacyjny, którego kulminacyjnym momentem jest piesza wędrówka szlakiem św. Jakuba. Szedłem w niej jesienią 2016r. jako opiekun młodego chłopaka mającego za sobą przestępczą przeszłość. Droga to czas próby, poznawania swoich możliwości w ekstremalnych czasem warunkach. To czas rozmów i szukania życiowej drogi. Czas refleksji. Wszedłem w to, bo wierzę, że każdy może się zmienić jeśli tego chce. W każdym jest wielki potencjał. Choć szliśmy z plecakami na plecach oczywiście zabrałem ze sobą aparat, by móc dokumentować zmagania, ale też jesienne pejzaże. Tak powstał wyjątkowy dla mnie cykl obrazujący trud, wysiłek, zmęczenie i znużenie, ale też radość, uśmiech i piękno tego co nas otacza. Przede mną kolejne wędrówki, trzymajcie kciuki.

Dokumentacja działań wolontariuszy:Od 2014 roku współpracuję z lubelskim Centrum Wolontariatu. Wtedy znalazłem się w takim momencie swojego życia, że miałem trochę więcej wolnego czasu i chciałem go poświęcić dla innych. Wolontariat wydawał się dobrym pomysłem. Początkowo zaoferowałem to co lubię najbardziej czyli fotografię. I tak zostałem „ilustratorem kronik wolontariackich”. Powstało tysiące zdjęć, które układają się w piękną historię o pomaganiu i relacjach międzyludzkich. Fotografowałem wolontariuszy, ale też uchodźców, bezdomnych, dzieci z zaniedbanych środowisk. Przyświecał mi jeden cel: pokazać jak najlepsze cechy ich osobowości. Z czasem zacząłem angażować się także w innych obszarach. I tak zostałem „panem ze świetlicy” i wychowawcą na obozach dziecięcych.

 

Moje konkursy i wystawy:
– Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego 2012,
– I nagroda MON XXVI Konkursu Fotografii WP za cykle fotografii: „Hubalczyk”, „Metalowiec”, „Śmigło”,
– Wystawa powarsztatowa  po warsztatach doskonalących filmowców i fotografików  DWiPO MON – Ustka 2011,
– Udział w warsztatach doskonalących filmowców i fotografików DWiPO MON- Ustka 2011,
– Wystawa powarsztatowa WCEO po warsztatach doskonalących filmowców i fotografików – Tomaszów Mazowiecki 2011,
– Udział w warsztatach WCEO doskonalących filmowców i fotografików – Tomaszów Mazowiecki 2011,
– Wystawa pokonkursowa „Zdjęcie Roku 2010” – zdjęcie pt. „Powrót”,
– Wyróżnienie IX Przeglądu Fotografii Turystycznej i Krajoznawczej,
– Wystawa pokonkursowa „Krajoznawstwo w moim obiektywie” 2010,
– Nagroda Specjalna w XXIV Konkursie Fotografii Wojska Polskiego „FOTO – RZESZÓW 2009”,
– Wystawa pokonkursowa „Zdjęcie Roku 2009” – zdjęcie pt. ”Eyes”,
– Wystawa „MSWJ 2008”,
– Wystawa „Jazz Na Kresach 2008”,
– Portal e-sznaucery – zdjęcie miesiąca – temat „Mój sznaucer i ja”,
– Wystawa pokonkursowa „Zdjęcie Roku 2008” – zdjęcie pt. ”Świt”,
– Wystawa „Dźwięki z piwnicy”,
– Wystawa „Gruzja…”,
– Portal e-sznaucery – zdjęcie miesiąca – temat „Śpimy”,
– Miesięcznik „Foto” – 2 miejsce w konkursie na temat „Małe jest piękne”.

Wykładowca warsztatów doskonalących fotografików:
– Warsztaty Filmowo-Fotograficzne Hrubieszów 2012;
– Warsztaty Filmowo-Fotograficzne Międzyrzecz 2013;
– Warsztaty Filmowo-Fotograficzne Tomaszów Mazowiecki 2014;
– Warsztaty Filmowo-Fotograficzne Ustka 2015;
– Warsztaty Filmowo-Fotograficzne Kłodzko 2016;
– Warsztaty III Malarsko-Fotograficznych  Warsztatów Terapeutycznych dla Weteranów misji poza granicami państwa i ich rodzin Radziejowice 2017.

 

ZAPRASZAM DO OBEJRZENIA MOICH PRAC